Güncel

Erbil’de Barış Konferansı’na giden Alman gazetecilere gözaltı

Alman Gazeteciler Birliği, Barış Konferansı'na katılmak için Erbil'e giden en az üç gazetecinin gözaltına alındığını açıkladı.

Alman Gazeteciler Birliği (dju), en az üç Alman gazetecinin Erbil‘de gözaltına alındığını açıkladı. Birlik, Barış Konferansı için Erbil’e giden gazetecilere şu aşamada hangi suçlamaların yöneltildiğinin ve konunun Alman mercileriyle ilgisi olup olmadığının bilinmediğini duyurdu.

Dju’dan yapılan açıklamada, söz konusu gazetecilerin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde düzenlenecek Barış Konferansı’nı izlemek üzere bölgeye giden siyasetçi, gazeteci ve insan hakları savunucularından oluşan grup arasında yer aldığı belirtildi.

Heyetin bir bölümünün Almanya’dan ayrılırken Düsseldorf Havalimanı’nda da tutulup uzun süre sorguya çekildiği ifade edilirken, Erbil’deki gözaltıların da “Alman makamları ile koordineli bir eylemin parçası” olduğu savunuldu.

Alman Sol Parti’den (Die Linke) yapılan açıklamada da, partinin Hamburg eyalet milletvekillerinden Cansu Özdemir’in Düsseldorf’ta uçağa binmesinin engellendiği ifade edildi.

Açıklamada, Alman güvenlik güçlerinin Özdemir’in de aralarında olduğu 20 kişilik grubun Erbil’e gitmesine izin vermediği belirtildi.

Batı Alman Radyo Televizyon Kurumu’na (WDR) konuşan Özdemir, yaklaşık 20 kişilik grubun milletvekili konumlarını göz önünde bulundurulmaksızın Düsseldorf Havalimanı’nda “saatlerce penceresiz bir odada tutulduğunu, pasaportlarının ellerinden alındığını ve sorguya çekildiğini” söyledi.

Partinin yöneticilerinden Jörg Schindler, “Federal hükümetten ve Dışişleri Bakanlığı’ndan derhal süreç hakkında kapsamlı bir açıklama bekliyoruz” dedi. Açıklamada haklarını kullanan politikacıların görevlerini yerine getirirken bu şekilde engellenmesinin kabul edilemeyeceği belirtilerek, “Alman mercilerinin Erdoğan’ın uşağı olmadığı” ifadesine yer verildi.

Grubun Erbil ziyaretinin amacının “Türkiye’nin Kuzey Irak’ta haftalardır süren askeri eylemleri hakkında bilgi almak ve devletler hukukuna aykırı saldırılara dikkat çekmek” olduğunu ifade eden Schindler, “PKK’ye yönelik operasyonların sık sık sivilleri hedef aldığı eleştirisinde” bulundu.

Polisten ve Alman hükümetinden konuya ilişkin bir açıklama yapılmazken Kuzey Alman Radyo Televizyon Kurumu’nun (NDR) haberine göre, Fedaral Polis Teşkilatı söz konusu grubu, “Almanya’nın yurt dışındaki imajına zarar verebilecek bir grup” olarak değerlendirdi.

Twitter’de ise güvenlik güçlerinin tutumunda Türkiye-Almanya ilişkilerinin etkili olduğu iddiaları gündeme geldi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu