EmekKadın

Kadın işçi patronun fiziki saldırına uğradı!

İzmir'de bir pastanede çalışan kadın işçi, patron Osman D'nin saldırısına maruz kaldı

Patronların ücret karşılığında satın aldıkları emek gücünün dirhem dirhem kendilerine dönmesi konusundaki hassasiyetleri ve işçiyi o saatler içinde köleleri olarak görme yaklaşımlarının çıplak bir örneği de İzmir’de yaşandı. Karşıyaka’nın Serinkuyu Mahallesi Anadolu Caddesi’ndeki bir pastanede çalışan 23 yaşındaki Zeynep Katırcı, telefonla görüşme yapmasının engellenmesine itiraz edince patron Osman D.’nin fiziki saldırısına uğradı, kameranın olmadığı bir alana çekilerek dövülen Katırcı’nın burnu kırıldı, ölümle tehdit edildi.

9 Mayıs’ta meydana gelen bu saldırının ardından Katırcı, Örnekköy Polis Merkezi’ne giderek, patron Osman D. hakkında şikayetçi oldu.

Katırcı’nın maruz kaldığı saldırı patronların genel olarak işçilere ve özel olarak da kadın işçilere yönelik yaklaşımlarının çıplak bir ifadesi oldu: İşçinin telefonla konuşmak için harcadığı saniyeler bile gözlerine batar. İşyerinde iş olmasa bile onun her anıyla kendilerine ait olduğunu hissetmek isterler. Bu yaklaşım küçük işletmelerde de büyüklerde de biçim ve yoğunlukları değişse de üç aşağı beş yukarı böyledir.  İşçi o saatlerde onların kölesidir!

Suç duyurusu

Konuyla ilgili MA’ya konuşan avukat Murat Turgut Minar da İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Minar, müvekkiline yönelik tehditlerin devam ettiğini belirterek, şiddet failinin tutuklanmasını istedi.

‘Emsal bir ceza verilmesi gerekir!’

Saldırılarının özelikle güvenlik kamerasının olmadığı bir yerde yapıldığını dile getiren Minar, “Oraya doğru sürüklenmiş. Olay sonrası elimizde kamera kayıtları var. Böyle bir olayın emsali de yok. Hem kadın hakları hem de işçilik haklarına yönelik bir saldırı olduğu için emsal bir ceza verilmesi gerekir. Pazartesi günü gerek müvekkili korumak amaçlı, gerekse olayın emsal olması için gerekli mercilere başvurularımız olacak. Kişi hakkında delilerin biran önce toplanılması yargılanarak, tutuklanmasını talep edeceğim. Konunun takipçisi olacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu